Νίκη θρίαμβος της Λαμίας με 3-0 επί της Χαλκίδας. Μια ανάσα πριν από τη Β Εθνική (φωτορεπορτάζ)

Ένα βήμα πριν το προβιβασμό της στη Β Εθνική βρίσκεται η Λαμία, μετά τη νίκη της εντός έδρας με 3-0 επί της Χαλκίδας για την 28η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Η ομάδα της Λαμίας μετράει πλέον 62 βαθμούς έναντι 58 του Αχιλλέα Νεοκαισάρειας που πήρε στα χαρτιά με 3-0 το παιχνίδι κόντρα στον υποβιβασμένο Πυργετό. Η Λαμία θέλει μία νίκη ακόμα στα εναπομείναντα δύο ματς για να πανηγυρίσει την άνοδό της στις επαγγελματικές κατηγορίες.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο φίλαθλος κόσμος της Λαμίας έδωσε δυναμικό παρόν  στο  Δημοτικό αθλητικό κέντρο της Λαμίας με πάνω από 2000 άτομα.

Στο καθαρά αγωνιστικό  μέρος τής αναμέτρησης κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΣ Λαμία δεν έπαιξε ιδιαίτερα επιθετικά  , μόνο στο 47ο λεπτό  ο Ευσταθίου πετυχαίνει γκολ αλλά ο διαιτητής εδειξε οφ σάϊτ!
Στο δεύτερο  ξεκίνησε πιο δυναμικά, μάλιστα στο 56ο λεπτό ο Ευσταθίου παραλίγο να ανοίξει το σκορ αλλά η μπάλα χτύπησε το  δοκάρι της Χαλκίδας
Την ίδια ώρα ο Καβακάς βγάζει τον Λεμά και στη θέση του πέρασε τον Αντωνίου.
Στο 54 και στο 61 δυο καλές ευκαιρίες για την Λαμία δεν είχαν επίσης ευτυχή κατάληξη.
Στο ΔΑΚ ο οπαδοί του ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ πιέζουν για ένα γκολ το οποίο όμως δεν έρχεται γιατί η Χαλκίδα τα δίνει όλα,πολλές φορές οι παίχτες της παίζουν σκληρά έως και αντιαθλητικά.
Τα τελευταία λεπτά η Χαλκίδα γίνεται πολύ επιθετική και αντεπιτίθεται επικίνδυνα.
Μπορεί η φιλοξενούμενη να άρχισε το παιχνίδι με στόχο την νίκη αλλά φαίνεται οι παίχτες να έχουν κουραστεί και  καθυστερούν χαρακτηριστικά τη ροή του παιχνιδιού.
Μια κλασσική ευκαιρία για να πετύχει γκολ  χάνει στο 72  ο ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ. Ο κ.Καβακάς δίνει εντολή για πλήρη επίθεση στους παίχτες του.
Στο 78 παίρνει φωτιά το ΔΑΚ αφού ο ΠΑΣ Λαμία δείχνει την ανωτερότητα του και σκοράρει. 1-0!
Εκτελεστής με καθαρό πέναλτι ο Διαμαντίδης.
Η ψυχολογία των παιχτών του ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ ανεβαίνει και στο 84 Διαμαντίδης παραλίγο να κάνει το 2-0. Όμως το ισχυρό σουτ πέρασε ξυστά άουτ.
Τελικά στο  91 ο υπέροχος  Ζλατκόφσυ κάνει το 2-0 για την Λαμία αξιοποιώντας συστημένη μπαλιά του Μοκάκε.
Στο  93 λίγο πριν τη λήξη του αγώνα ο Μοκάκε αποθεώνετε από τους φιλάθλους του ΠΑΣ Λαμία γράφοντας το 3-0!
Πανηγύρι στο ΔΑΚ με το σφύριγμα της λήξης  του αγώνα ,3-0 τελικό σκόρ και  πορεία ανόδου του ΠΑΣ Λαμία  αλλά και υποβιβασμός της Χαλκιδας από την Γ Εθνική.