Ήττα για την Λαμία με (0-1). Πολύτιμη νίκη παραμονής για τον Πανιώνιο

Η νίκη (0-1) του Πανιωνίου στη Λαμία, που το πάλεψε μέχρι το τέλος, έβαλε φωτιά στη μάχη παραμονής της Super League 1. Οι κυανέρυθροι μείωσαν στο βαθμό από την Ξάνθη και στο τρίποντο από τον Παναιτωλικό.

Ο Πανιώνιος έφυγε με τη νίκη (0-1) από τη Λαμία χάρη στο γκολ του Σωτήρη Τσιλούλη στο 27ο λεπτό.  Το γκολ (27’) του 25χρονου μεσοεπιθετικού, που μάλιστα τραυματίστηκε και βγήκε αλλαγή από το πρώτο ημίχρονο, ανέβασε την ομάδα της Νέας Σμύρνης στους 18 βαθμούς. Ο Πανιώνιος παραμένει στην τελευταία θέση, όμως πλέον είναι ξεκάθαρο πως τα δεδομένα έχουν αλλάξει. Η Ξάνθη, με ματς λιγότερο βρίσκεται στους 19 βαθμούς και στη θέση μπαράζ, ενώ ο Παναιτωλικός στους 21.

Οι πανηγυρισμοί  μετά το σωτήριο γκολ  άφησαν στην άκρη τα όποια μέτρα για τις κοινωνικές αποστάσεις λόγω κορονοϊού καθώς παίκτες και μέλη του τεχνικού επιτελείου των κυανέρυθρων  έγιναν ένα κουβάρι στον αγωνιστικό χώρο.

Οι φιλοξενούμενοι που ξεκίνησαν σε παθητικό ρόλο, έχασαν σημαντική ευκαιρία στο 9′ με τον Τσιλούλη, όταν το σουτ που έκανε πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Αυτό που δεν πέτυχε σε εκείνο το σημείο ο 25χρονος επιθετικός, το πέτυχε στο 27′. Ο παίκτης που είχε κάνει τη διαφορά, έμελλε να βγει εκτός αγώνα λόγω τραυματισμού, στο 39′ και αντικαταστάθηκε από τον Παπαγεωργίου

Η Λαμία προσπάθησε να αντιδράσει μετά το γκολ που δέχτηκε, αλλά ανεπιτυχώς. Αδυνατούσε να φτάσει σε τελικές, με αποτέλεσμα ο Μάντζιος να αλλάξει στο 43′ τον Νιάς με τον Σασί.  Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Πανιώνιο να  προηγείται με 0-1.

Η ομάδα  της Λαμίας  ανέπτυξε έντονη υπεροχή στο δεύτερο ημίχρονο δίχως όμως  να καταφέρει να επιτύχει τέρμα. Στο 59′ ο διαιτητής Παπαδόπουλος καταλόγισε πέναλτι για μαρκαρισμα του Ντομίνγκες στον Σασί, αλλά με τη βοήθεια του VAR η απόφαση άλλαξε, αφού ο Βραζιλιάνος είχε βρει ξεκάθαρα τη μπάλα.

Στο 66′ ο Μάντζιος άλλαξε όλη τη δεξιά πλευρά, ρίχνοντας στο ματς Σάλιακα και Βασιλόγιαννη. Ο Πανιώνιος απειλήθηκε σημαντικά στο δεύτερο ημίχρονο στο 83′ όταν το σουτ του Μπεχαράνο έδιωξε εντυπωσιακά ο Κότνικ. Σαν να μην έφτανε για τη Λαμία το γεγονός ότι δεν μπορούσε να φτάσει εύκολα στην αντίπαλη εστία, έχασε τον Βασιλόγιαννη, ο οποίος δέχτηκε δύο κίτρινες, στο 81′ και στο 90′.

ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Επασί, Σκόνδρας (66′ Σάλιακας), Αντέτζο, Βύντρα, Βάντερσον, Νιάς (43′ Σασί), Μπεχαράνο, Βιγιάλμπα, Ρόμανιτς (66′ Βασιλόγιαννης), Καραμάνος, Μπιανκόνι (82′ Μπουλούλης).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λεωνίδας Βόκολος): Κότνικ, Ρέντζας, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Μακσίμοβιτς (64′ Γρίβας), Λυμπεράκης, Παπανικολάου, Οικονομίδης (82′ Μιλόγεβιτς), Τσιλούλης (39′ λ. τρ. Παπαγεωργίου).

Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα αυτής της αγωνιστικής, τη βαθμολογία, αλλά και το πρόγραμμα με ημερομηνίες και ώρες των επόμενων.