5ος Ημιμαραθώνιος Αθήνας: Πρώτη στα 3χλμ η αθλήτρια Ζωή Ανδρικοπούλου από τα Καμένα Βούρλα

Ακόμη μια πρωτιά για την Ζωή  Ανδρικοπούλου  από τα Καμένα Βούρλα χθες Κυριακή 20 Μάρτη 2016. Στις γυναίκες και στον αγώνα των 3χλμ  η Ζωή Ανδρικοπούλου του Γ.Σ. Ηλιούπολης  τερμάτισε πρώτη με χρόνο 10:21 η οποία δήλωσε «Είχα νικήσει και πέρυσι κι αισθάνομαι ένα συναισθηματικό δέσιμο με τη διοργάνωση. Για μας τους αθλητές είναι πιο ωραίοι οι αγώνες στην πόλη παρά στο κολουάρ με μοναδικό αντίπαλο το χρονόμετρο».

Περισσότεροι από 17.000 δρομείς  μετέτρεψαν χθες  τους κεντρικούς δρόμους της Αθήνας σε ένα ποτάμι γεμάτο ενέργεια, θέληση, αντοχή και πίστη στις αξίες του δρομικού κινήματος χαρακτήρισαν τη διοργάνωση του 5ου Ημιμαραθωνίου της Αθήνας

Ο καιρός ήταν καλός και άνθρωποι κάθε ηλικίας, περισσότερες από 120 οικογένειες, ηλικιωμένοι και παιδιά, βρέθηκαν πλάι με σπουδαίους Έλληνες αθλητές και δοκίμασαν τις δυνάμεις τους στους αγώνες των 3 χλμ και 5 χλμ και βεβαίως στον Ημιμαραθώνιο, ενώ το παράδειγμα για το πόσα μπορεί να πετύχει κάποιος όταν θέλει έδωσαν οι συμμετέχοντας στον αγώνα του 1 χλμ για ΑΜΕΑ και Special Olympics.

Ο φετινός, 5ος Ημιμαραθώνιος, είχε και ένα επιπλέον ενδιαφέρον αγωνιστικά καθώς οι δύο πρώτοι νικητές του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ημιμαραθωνίου, που διεξήχθη ταυτόχρονα, εξασφαλίζουν την συμμετοχή τους στο Ευρωπαϊκο Πρωτάθλημα του Άμστερνταμ.

Ας δούμε λοιπόν τους νικητές ανά αγώνα

Στον Διεθνή Ημιμαραθώνιο-Πανελλήνιο Πρωτάθλημα πρώτος τερμάτισε ο Κώστας Γκελαούζος του Παναθηναϊκού με χρόνο 1,08,35 κάνοντας ρεκόρ διαδρομής, νίκη που του δίνει αυτόματα το εισιτήριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Άμστερνταμ. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Χριστόφορος Μερούσης του Φιλοπρόοδου Συλλόγου Βροντάδου Χίου με χρόνο 1.09.27  και στην τρίτη ο προηγούμενος κάτοχος του ρεκόρ διαδρομής του Ημιμαραθωνίου, Κώστας Πούλιος του Παναθηναϊκού με χρόνο 1.09.3

Πρώτες στον 5ο Ημιμαραθώνιο της Αθήνας – Πανελλήνιο Πρωτάθλημα αναδείχθηκαν η Ράνια Ρεμπούλη με ρεκόρ διαδρομής με χρόνο 1.16.57 εκπροσωπώντας τον Γυμναστικό Σύλλογο Νέων Λέρου, η Αναστασία Καρακατσάνη του Γυμναστικού Συλλογου Τρικάλων με χρόνο 1.17.23 και στην τρίτη θέση η Μάγδα Γαζέα του ΑΓΕΣ Ζακύνθου και χρόνο 1.18.54.

Το ρολόι έδειχνε 11.45 ακριβώς όταν ένα ορμητικό και πολύχρωμο ποτάμι ανθρώπων κάθε ηλικίας πλημμύρισε το κέντρο της Αθήνας για να δώσει δυναμικό «παρών» στον αγώνα των 5 χλμ στο πλαίσιο του 5ου Ημιμαραθωνίου Αθήνας, που διοργανώνει ο ΣΕΓΑΣ και ο Δήμος Αθηναίων σε συνεργασία με την Περιφέρεια Αττικής και κύριους χορηγούς τη BMW Hellas και την Aegean.Οι δρομείς χάρηκαν τον ηλιόλουστο καιρό και υποδέχτηκαν την άνοιξη με τον καλύτερο τρόπο.

Νικητές αναδείχθηκαν ο Χρήστος Καλλίας με χρόνο 15.41 που εκπροσωπούσε τον ΑΟ Μυκόνου. . Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Κώστας Νακόπουλος με χρόνο 16.15 του Γ.Σ. Τρικάλων. Τρίτος τερμάτισε ο Κώστας Δρόσος με χρόνο 16.47 από το Outrun

Στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Ελευθερία Πετρουλάκη με χρόνο 17.59  Δεύτερη στις γυναίκες τερμάτισε η Ροδαμά Λαγονίδου με 19.05 από τη Φοιτητική Ένωση Κρητών Αττικής. Την τρίτη θέση κατέκτησε η Κωνσταντίνα Ζυμβρακάκη με 21.07 από το Athens Triathlon Team.

Στον αγώνα των 3 χλμ νικητής αναδείχθηκε ο Νίκος Σάκης της ΑΕΚ με χρόνο 8,71.  Στις γυναίκες και στον αγώνα των 3χλμ πρώτη τερμάτισε η Ζωή Ανδρικοπούλου του Γ.Σ. Ηλιούπολης με χρόνο 10:21. Τη δεύτερη θέση κατέλαβε η Ελένη Οικονόμου του ΑΓΕΣ Ζακύνθου και την τρίτη η Μάρα Μάρλη του ΓΑΣ Ιλισός.

Δρομείς, διοργανωτές και φίλοι του δρομικού κινήματος ανανέωσαν το ραντεβού τους για τον επόμενο Μάρτιο, στον 6ο Ημιμαραθώνιο της Αθήνας.