Ζάκυνθος – Λαμία 0 – 1. Με γκoλ του Γκούρμα

Την πρώτη  ήττα της στη Football League υποχρέωσε τη Ζάκυνθο η Λαμία, η οποία με γκολ του Γκούρμα (32′) νίκησε με 1-0.

Νίκη μεγάλης σημασίας κατέκτησε στη Ζάκυνθο η Λαμία, η οποία γκρέμισε το »κάστρο» της ομάδας του Ιονίου . Η ομάδα της Φθιώτιδας επικράτησε με 1-0 των Επτανήσιων εκτός έδρας, με ωραία κεφαλιά του Γκούρμα, στο 32′ της αναμέτρησης.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των νησιωτών  στο φετινό πρωτάθλημα της Football League και υποχώρησαν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Την ίδια ώρα που η Λαμία συνέχισε την εντυπωσιακή της πορεία στο δρόμο για την εξασφάλιση της πρωτιάς.

Στην αναμέτρηση τώρα, η Ζάκυνθος ήταν πιο κινητική στα πρώτα λεπτά με την Λαμία να ισορροπεί και να παίρνει την κατοχή μετά τα πρώτα 25 λεπτά. Στο 32′ η πίεση επέφερε καρπούς, όταν ο Βασιλόγιαννης βρήκε τον Γκούρμα ο οποίος από κανονική θέση έκανε το 1-0. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στη συνέχεια να αντιδράσουν, αλλά το 1-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα στο πρώτο μέρος.

Το μόνο που μπορούσε να κάνει η Ζάκυνθος στο δεύτερο ημίχρονο ήταν να πιέσει και να ψάξει την ισοφάριση. Αυτό και έγινε, με τους νησιώτες να έχουν τον έλεγχο σε όλο το δεύτερο ημίχρονο αλλά να μην απειλούν ιδιαίτερα την εστία του Μπλάζιτς. Μεγαλύτερη στιγμή για την Ζάκυνθο 68′, με τον γκολκίπερ της Λαμίας να σώζει τελευταία στιγμή και ενώ ο Βαρέλα ήταν έτοιμος να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Από εκεί και πέρα δεν άλλαξε τίποτα και η Λαμία πήρε την πολύ σημαντική  νίκη που της επιτρέπει να παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας

ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Ντάνι Ακίνο): Ξενοδόχοφ, Τσόπελας, Ουνγιαλίδης, Φωτιάς, Καλλιβωκάς, Κρισμάρεβιτς (77′ Κρολ), Βαρέλα, Ευθυμιάδης, Οικονόμου, Πέττας (60′ Αποστόλου), Παπαδημητρίου (67′ Χατζησάββας).

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Μπλάζιτς, Ζουλιώτης, Τσαμούρης, Λεάντρο, Κωστόπουλος, Φατιόν, Καμαρά, Μουμίν (59′ Νεόφυτος), Γιενγκά (88′ Αντωνόπουλος), Βασιλόγιαννης (76′ Χαϊκάλης), Γκούρμα.

Δείτε το γκολ του Γκούρμα

2ος όμιλος

Παρασκευή 12 Δεκεμβρίου

Φωκικός – Αγροτικός Αστέρας 2-0 (31′ Σαΐν, 42′ Καλλέργης )

Αναγ. Καρδίτσας – Ηρακλής 0-4 (12′ Τσιλιανίδης, 14′ Κάσσος, 61′ Περόνε, 87′ Πουρτουλίδης)