ΛΑΜΙΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 2-1. Στο ’93 η νίκη

Στην κορυφή του 2ου ομίλου της Football League βρίσκεται η Λαμία μετά την εντός έδρας νίκης της με 2-1 επί του Ολυμπιακού Βόλου. Σε έναν αγώνα με πολλή ένταση τόσο εντός όσο και εκτός αγωνιστικού χώρου, με τους οπαδούς των δύο ομάδων παρολίγον να έρθουν στα χέρια και προειδοποίηση από το διαιτητή ακόμα για  διακοπή λόγω ρίψης αντικειμένων. Η ομάδα του Βόλου προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με κεφαλιά του Διαμαντόπουλου. Ωστόσο, με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Βασιλόγιαννης με δυνατό σουτ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους.

Το φινάλε ήταν δραματικό, αφού στο 88ο λεπτό οι Βολιώτες έμειναν με 10 παίκτες, εξαιτίας της αποβολής του Μπιτάνγκ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων κρίθηκε ο αγώνας, όταν η Λαμία κέρδισε πέναλτι σε τράβηγμα πάνω στον Γκούρμα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, ο οποίος βρήκε στόχο και χάρισε μία πολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Μπλάζιτς, Ζουλιώτης, Τσαμούρης, Λεάντρο, Ρεπετσάς, Καμαρά, Βασιλόγιαννης, Γιενγκά (85′ Χαϊκάλης), Μουμίν (64′ Αντωνόπουλος), Νεόφυτος (56′ Φράγκος), Γκούρμα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Γιώργος Κούτσης): Κασμερίδης, Ζέρης, Μαργαρίτης, Γιαλούσης, Μακρυδημήτρης, Μπιτάνγκ, Μέζα (89′ Μπάρμπας), Μαρτίνεθ (75′ Κορνελάτος), Διαμαντόπουλος, Θέος (64′ Κούτσι), Ρόκας

Κυριακή 7 Δεκεμβρίου

Ζάκυνθος – Αναγ. Καρδίτσας 5-1 (8′ Οικονόμου, 34′, 53′, 82′ Βαρέλα, 86′ Παπαδημητρίου – 88′ Μπουντούρης)

Τύρναβος – Πιερικός 0-0

Αιγινιακός – ΑΕΛ 0-1 (29′ Πινδώνης)

Απόλλων 1926 – Φωκικός 0-0

Δευτέρα 8 Δεκεμβρίου

Λαμία – Ολυμπιακός Βόλου 2-1 (54′ Βασιλόγιαννης, 90’+3 πεν. Γκούρμα – 5′ Διαμαντόπουλος)

Ρεπό: Αγροτικός Αστ.